Utö ja Jurmo
13.-15.6.
 

Nyt voit yhdistää samalle reissulle kaksi kaukaista saaristomeren saarta.

 

Lähde kanssamme tutustumaan Utöseen, tuohon kaukaiseen saareen, joka on Suomen eteläisin asuttu saari. Utö tunnetaan suuresta majakasta, haaksirikoistaan, linnustostaan

ja tietysti radion merisäästä. Utön pinta-ala on n. 81 hehtaaria ja kätkee monta mielenkiintoista seikkaa sisäänsä.
Matka Utöseen on jo elämys ja matka sinne vie yli neljä tuntia läpi saariston aina uloimmalle linnakkeelle. Matka on niin pitkä, että vietämme yön tässä keskellä merta olevassa saaressa.
Päivän aikana ruokailu. Illalla voit kuljeskella pitkin meren rantoja ja nautiskella näkemästäsi.

Saarella asuu ympäri vuoden n. 50 ihmistä, mutta kesällä asukasmäärä moninkertaistuu. Saarella on monia yöpymispaikkoja ja me vietämme yö Utön Havs hotellissa.
Hotelli toimii lakkautetun varuskunnan rakennuksissa. Pääsemme iltapäivällä paikallisen oppaan seurassa liikkumaan pitkin saarta.
kuulemme saaren mielenkiintoisesta historiasta ja nykypäivästä.

Kierroksen aikana tutustutaan Utön monipuoliseen ja jännittävään historiaan, mm: 
-Utön pitkään historiaan luotsi- ja majakkapaikkana
-Utön rannikkolinnake ensimmäisessä ja toisessa maailmansodassa
- Laivojen hautausmaa-Utön vedet ovat koituneet kymmenien alusten kohtaloksi.
Kierroksen aikana tutustumme myös majakkaan.
Utön majakka on Suomen vanhin yhä toiminnassa oleva valomajakka. Nykyinen majakka on rakennettu 1814. Valon korkeus on 39 metriä.

 

Tälle matkalle on mahdollista nyt yhdistää myös käynti Jurmon saaressa, joka sijaitsee runsaan 10 km päässä Utöstä. Jurmo on myös hyvin mielenkiintoinen ja kiehtova saari, jonka historia

on hyvin mielenkiintoinen kaikkine tarinoineen. Jurmossa on hieno kirkko ja tunnusomaista pitkät meren työntyvät niemekkeet, jotka ovat osa Salpausselkää. 

 Halukkaiden kanssa lähdemme Jurmoon aamulla yhteysaluksella ja myöhään iltapäivällä paluu tapahtuu myös yhteisaluksella. Ehdit tutustumaan Jurmoon kunnolla ja kiertämään saarta 
ja ihailemaan sen luontoa  


Matkaohjelma

13.6.

 

Lähtö klo 12.00 Tampereen Vanha kirkon edestä (liittymäkuljetus Nokialta ja Ylöjärveltä).


Suuntamme tästä kohti Nauvoa, jossa ruokailu. Ruokailun jälkeen hetki omaa aikaa tutustua Nauvon keskustaan ja sen viehättävään rantakatuun, jonka varrelta löydät erilaisia kojuja. Jatkamme matkaa ja Yhteysalus lähtee Nauvon satamasta 18.15. Matkaamme saariston läpi ja yhteysalus pysähtyy pienissä saariston välisatamissa. Saavumme Utöseen klo 23.15.
Merimatkan aikana pääset ihailemaan saaristoa ja Utöseen lähestyttäessä merellä on nähtävissä paljon aavaa merta.


14.6.

 

Aamupala hotellissa.

Tänään on mielenkiintoinen päivä. Voit päättää, lähdetkö tutustumaan Jurmoon, vai jäätkö nauttimaan Utöön ympäristöstä. 

Jurmoon lähtien yhteisalus satamasta lähtee klo 8.30. Jurmoon on matkaa tunnin verran ja rantautuminen tapahtuu klo 09.30. Jurmossa on pieni kävelymatka kirkolle, jossa tapaamme paikallisen oppaan ja hänen kanssansa kierrämme Jurmoa ja kuulemme ja näemme paljon mielenkiintoista. Tämän jälkeen sinulla on aikaa tutustua omatoimisesti saareen. Jurmossa on ravintola, joten päivän aikana voit siellä myös piipahta tauolla. Yhteysalus Utöseen lähtee klo 17.00. Perille saavumme 18.15. Pieni levon hetki ja klo 19.00 kokoonnumme illalliselle. Ruokailun jälkeen on mahdollisuus iltasaunaan meren rannalla, hintaan 12e/henkilö

 

Heille, jotka tällä kertaa eivät halua lähteä Jurmoon, voi ottaa rennosti Utön maisemissa ja tutustua saareen, käydä paikallisessa kaupassa ja katsoa ja ihmetellä paikallista menoa. Päivän aikana on myös opastettu kierros paikallisen oppaan kanssa, jolloin pääset käymään myös suomen ensimmäisessa valomajakassa.  Iltaohjelma on sama, kuin Jurmossa kävijöillä, joten illallinen klo 19.00 ja tämän jälkeen mahdollisuus iltasaunaan meren rannalla, hintaan 12e/henilö.

15.6.

 

Aamupala hotellissa.
Tänään aamulla opastuskierros heille, jotka edellisenä päivänä kävivät vierailulla Jurmossa. Muut voivat vielä tutustua saareen omaan tahtiinsa. 

Laiva kohti Nauvoa lähtee klo 13.00. Päivän aikana laivalla ruokailu. Saavumme Nauvoon klo 18.15. Tästä lähdemme  kohti Tamperetta, jonne saavumme arviolta n. klo 22.30.-23.00
 

 

 

MATKAN HINTA

395 e 2 h huoneessa /matkustaja
465 e 1 h huoneessa

 

Mikäli haluat merinäköalalla varustetun huoneen, on se mahdollista. 

Lisähinta huoneelle on 60e (sis. kaksi yötä)

 

Laita tilauskaavakkeeseen lisätietoja kohtaan maininta, että haluat merinäköalahuoneen.

 

 

Hinta sisältää:

Linja-autokuljetuksen Tampere-Nauvo-Tampere
Laivamatka Nauvo-Utö-Nauvo
2 yö valitsemassa huonetyypissä Utö Havs hotellissa

Ruokailu Nauvossa
Ruokailu hotellin ravintolassa
Opastettu kierros Utön ja Jurmon saarella
Aamupala
Paluumatkalla ruokailu laivalla.



Ilmoittaudu mukaan seuraavalla kaavakkeella. Voit ilmoittaa kaavakkeella myös mahdolliset matkakaverisi.

Lisätietoja matkasta 045-8729543

 

 

Ilmoittaudu mukaan alla olevalla kaavakkeella. 

Samalla kaavakkeella voit ilmoittaa myös mahdollisen matkakaverisi

 

 

Hyvä tietää matkasta:

 

Utö sijaitsee kaukana merellä. 
Saaren palvelut ovat minmaaliset, joten osta tarvitsemasi jo ennen matkaa.

 

Maksuehdot

Matkasta saat kaksi laskua.

Varausmaksu erääntyy n. kuukausi ilmoittautumisesta ja loppumaksu kuukausi ennen matkaa.

 

Perutuusehdot:

Varausmaksua 50 e ei palauteta, mikäli asiakas peruuttaa matkan.

Loppumaksun kuluton perutus on kuukausi ennen matkaa.

Nimi *
Postiosoite *
Sähköpostiosoite
Puhelinnumero *
Mistä nouset linja-auton kyytiin *
Mahdolliset ruoka-allergiat
Valitse 1h tai 2 huone *
Osallistutko 14.6. Jurmon retkelle, vastaa kyllä tai ei *
Halautko iltasaunaan 14.6. hinta 12e, vastaa kyllä tai ei *
Mahdollisia lisätietoja
Mahdollisen matkakaverin nimi, sähköpostiosoite ja katuosoite, mikäli halutaan erilliset laskut